Słyszałeś o możliwości samodzielnej produkcji prądu, ale nie wiesz, ile kosztuje fotowoltaika i co składa się na jej koszt? Wydaje Ci się, że panele fotowoltaiczne to inwestycja dla wybranych? Niekoniecznie! Instalacje fotowoltaiczne i inwertery są znacznie tańsze niż jeszcze kilka lat temu, a ich popularność wciąż rośnie. Ile zatem kosztuje instalacja fotowoltaiczna, czy warto w nią zainwestować i jak obniżyć jej cenę?


Spis treści:


Fotowoltaika – jak to działa i ile kosztuje?

Zanim dowiemy się, ile kosztują panele fotowoltaiczne, warto uświadomić sobie, jak działają. Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku kluczowych elementów. Są to:

 • krzemowe moduły, zbudowane z ogniw, montowane na gruncie lub na dachu,
 • inwerter, dokonujący przekształcenia prądu stałego na przemienny,
 • okablowanie,
 • przełącznik dwukierunkowy, jeśli wybierzemy instalację fotowoltaiczną on-grid, połączoną z zakładem energetycznym.

Moduły fotowoltaiczne wykorzystują tzw. efekt fotowoltaiczny i pochłaniają promieniowanie, by następnie wytworzyć z niego prąd stały. Ponieważ do zasilania urządzeń w domu potrzebny jest prąd przemienny, w instalacjach montuje się także inwertery, których zadaniem jest dokonanie niezbędnego przekształcenia. Wyprodukowany w ten sposób prąd możemy wykorzystać do:

 • zasilania domowych urządzeń RTV i AGD, komputerów, serwerów,
 • oświetlania pomieszczeń,
 • ogrzewania,
 • pracy urządzeń w gospodarstwie rolnym – dojarek, chłodziarek, pomp wody i innych.

Instalacja fotowoltaiczna – wydatek, ale i inwestycja

Ceny prądu od dłuższego czasu wciąż rosną, a pojawiające się coraz częściej susze mogą powodować przerwy w dostawie prądu i ogólne problemy w dostępie do energii elektrycznej – konieczność chłodzenia generatorów zwiększa latem zużycie wody. Jeśli zależy nam na dostępie do tańszej energii, której produkcja znacznie ogranicza negatywny wpływ człowieka na środowisko, warto zdecydować się na panele fotowoltaiczne stanowiące odnawialne źródło energii. Chociaż wydatki związane z taką inwestycją są duże, to jednak szybko się zwracają. Czas zwrotu zależy przede wszystkim od:

 • zapotrzebowania na energię elektryczną – im większe, tym koszty szybciej się zwrócą,
 • cen energii – jeśli ceny będą rosnąć, zaczniesz zyskiwać jeszcze szybciej.

Moc instalacji fotowoltaicznej ustala się na podstawie rachunków za prąd w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać wyprodukowany z promieni słonecznych prąd. Wybór instalacji o większej mocy niż potrzebna jest nieopłacalny, ponieważ nie zostanie wykorzystany ani odebrany z sieci energetycznej.Ile kosztuje fotowoltaika i co obejmuje cena?

Panele fotowoltaiczne pracują bardzo długo – nawet kilkadziesiąt lat – dzięki czemu przez większość czasu oszczędzamy i zyskujemy tanią energię. Zazwyczaj przyjmuje się, że z 1 kW mocy możemy uzyskać ok. 1000 kWh energii elektrycznej. Jeśli w domu jednorodzinnym rocznie zużywa od 3000 do 5000 kWh, potrzebna jest instalacja o mocy od 3 do 5 kW. Ile kosztują panele fotowoltaiczne o takiej mocy? Za instalację o mocy 3 kW zapłacimy od 13 do 20 tysięcy, za tę o mocy 5 kW między 20 a 30 tysięcy.

W koszt paneli fotowoltaicznych wliczone są takie elementy, jak:

 • projekt instalacji,
 • panele fotowoltaiczne (cena zależy m.in. od rodzaju modułów, producenta),
 • inwerter oraz przewody,
 • montaż przez profesjonalną firmę.

Co wpływa na koszt instalacji fotowoltaicznej?

Koszt fotowoltaiki jest uzależniony od kilku czynników, w tym:

 1. Wielkość instalacji: Im większa jest instalacja, tym więcej kosztuje.
 2. Rodzaj paneli: Różne rodzaje paneli fotowoltaicznych różnią się ceną, jakością i efektywnością.
 3. Miejsce instalacji: Koszt instalacji może się różnić w zależności od miejsca, w którym jest ona umieszczona. Na przykład instalacja na dachu jest tańsza niż na gruncie.
 4. Zasięg i skomplikowanie instalacji: Instalacje o większym zasięgu lub te, które wymagają specjalnych rozwiązań, będą kosztować więcej.
 5. Dostępność dofinansowania: Dostępność różnych form dofinansowania, takich jak dotacje czy ulgi podatkowe, może wpływać na koszt instalacji.
 6. Koszt pracy i materiałów: W zależności od regionu, koszty pracy i materiałów mogą się różnić, co wpływa na ostateczny koszt instalacji.

Ogólnie rzecz biorąc, koszt instalacji fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego w Polsce może się znacząco różnić. Dlatego zalecamy skonsultowanie się z profesjonalnym instalatorem, który pomoże dokładnie określić koszt i opłacalność instalacji fotowoltaiki dla Twojego konkretnego przypadku.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna w 2023 roku?

Koszt instalacji fotowoltaiki w 2023 roku może się znacznie różnić w zależności od wielkości instalacji, rodzaju paneli, miejsca instalacji, zasięgu i skomplikowania instalacji, dostępności dofinansowania oraz kosztu pracy i materiałów.

Ogólnie rzecz biorąc, koszt instalacji fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego w Polsce waha się od ok. 15 000 zł do ok. 30 000 zł z VAT (8%). Jednakże, koszt może być niższy lub wyższy w zależności od wielkości i skomplikowania instalacji. Różnica w cenie wynika generalnie z użytych paneli fotowoltaicznych, ich ilości, jakości wykonania (producent) oraz mocy. Należy również zauważyć, że domy o większej powierzchni wymagają zainstalowania większej liczby paneli.

Ceny systemów fotowoltaicznych są różne, a koszt instalacji odgrywa ważną rolę. Jeśli znajdziesz tańszą firmę działającą w pobliżu, koszty podróży zespołu montażowego mogą wystarczyć, aby zrównoważyć wszelkie rozbieżności w kosztach. Instalacja paneli fotowoltaicznych w większych miastach zazwyczaj wiąże się z wyższą ceną w porównaniu z obszarami oddalonymi od centrów miejskich, takimi jak wieś lub prowincja.

Dlatego zaleca się skonsultowanie się z profesjonalnym instalatorem, który pomoże dokładnie określić koszt i opłacalność instalacji fotowoltaiki zamontowanej w 2023 roku dla Twojego konkretnego przypadku. Warto pamiętać, że koszt instalacji jest jednorazowy, natomiast korzyści z fotowoltaiki trwają przez wiele lat.

Jak obniżyć koszty fotowoltaiki? Poznaj formy dofinansowania

Władze państwowe wspierają inwestycje w fotowoltaikę, dlatego istotna jest nie tylko odpowiedź na pytanie, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, ale także jakie wsparcie można otrzymać. Inwestorzy prywatni najczęściej decydują się na wnioskowanie o ulgę podatkową. Pozwala ona odliczyć część wydatków na panele fotowoltaiczne od podstawy podatku dochodowego PIT. Do 5000 złotych można także otrzymać w ramach programu “Mój Prąd”. Właścicielom gospodarstw rolnych państwo oferuje ulgę inwestycyjną umożliwiającą odliczenie części kosztów od podstawy podatku rolnego. Co więcej, jeśli jest płatnikiem podatku VAT, może go w całości odliczyć. Rolnicy korzystają też z programów dofinansowania – regionalnych i unijnych. Przedsiębiorcy z kolei, chcąc obniżyć wydatki, decydują się na wzięcie paneli fotowoltaicznych w leasing.

Jak wybrać najlepsze panele fotowoltaiczne? Skorzystaj z pomocy ekspertów

Cena instalacji fotowoltaicznej zależy od jej rozmiaru, producenta oraz zapotrzebowania na energię. Koszty zakupu modułów w poszczególnych firmach mogą się od siebie znacząco różnić. Jak wybrać ogniwa gwarantujące efektywną pracę i korzystną cenę? Skorzystaj z pomocy specjalistów. Eksperci JB Energia pomagają klientom z Małopolski, Śląska i województwa opolskiego wybrać najlepszą instalację dopasowaną do potrzeb. Proponujemy moduły z długoletnią gwarancją, również te pochodzące od polskich producentów. Zapraszamy do kontaktu!

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia

  Najczęściej zadawane pytania dotyczące tego, ile kosztuje fotowoltaika:

  Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

  Koszt instalacji fotowoltaicznej jest uzależniony od wielu czynników, takich jak wielkość systemu, rodzaj paneli i montażu oraz lokalizacja. Przeciętnie koszt instalacji dla domu jednorodzinnego wynosi od 15 000 do 50 000 złotych.

  Czy instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna?

  Tak, instalacja fotowoltaiczna może być opłacalna, ponieważ pozwala na oszczędzanie na rachunkach za prąd oraz pozwala na sprzedaż nadwyżki energii do sieci.

  Czy można połączyć instalację fotowoltaiczną z tradycyjnym źródłem energii?

  Tak, istnieje możliwość połączenia instalacji fotowoltaicznej z tradycyjnym źródłem energii, np. z siecią energetyczną. W takim przypadku, w momencie braku słońca, system automatycznie pobiera energię z sieci zewnętrznej.

  Czy instalacja fotowoltaiczna jest trudna w obsłudze?

  Instalacja fotowoltaiczna jest prosta w obsłudze i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. W większości przypadków wystarczy tylko regularnie sprawdzać stan baterii i poziom naładowania.