Dobór wielkości instalacji fotowoltaicznej jest kluczem prowadzącym do późniejszego zadowolenia jej użytkownika. Bardzo ważnym aspektem, którego nie należy pomijać jest poprawne określenie zapotrzebowania energetycznego (czyli przeprowadzenie dokładnego tzw. audytu fotowoltaicznego) klienta. Pod uwagę należy wziąć nie tylko aktualne zużycie energii elektrycznej, ale również przyszłe potrzeby energetyczne domu, firmy, czy też gospodarstwa rolnego. Bardzo często klienci zainteresowani fotowoltaiką jednocześnie z zakupem instalacji fotowoltaicznej dokonują np. zakupu klimatyzatora, czy też napędzanego prądem samochodu (który może nawet podwoić ilość zużywanej energii!).


Spis treści:

Jaka wielkość instalacji fotowoltaicznej?

Żeby wiedzieć, jak dobrać moc fotowoltaiki, trzeba sprawdzić obecne zużycie prądu. Najłatwiejszym z możliwych sposobów jest sprawdzenie tej informacji na fakturze od zakładu energetycznego. Obok kwoty do zapłacenia pojawia się (zazwyczaj), w zależności od dostawcy prądu)  ilość wykorzystanych w określonym czasie kWh (na przykład w ciągu 6 miesięcy). By poprawnie obliczyć zapotrzebowanie energetyczne musimy brać pod uwagę zapotrzebowanie w przeciągu 12 miesięcy. Ilość wykorzystaną przez 6 miesięcy należy odpowiednio zwiększyć biorąc pod uwagę różnice ze względu na następujące po sobie pory roku. Wiele gospodarstw domowych, a także przedsiębiorstw wykorzystuje ogrzewanie elektryczne podwyższające zużycie energii w okresie jesienno-zimowym. Do dokładniejszego obliczenia zapotrzebowania najłatwiej będzie dodając do siebie wartości z faktur z całego roku.Jaka powinna być wielkość instalacji fotowoltaicznej?

Wielkość instalacji fotowoltaicznej powinna być dostosowana do potrzeb i możliwości ekonomicznych użytkownika. Warto również rozważyć czynniki takie jak wielkość dachu, potrzeby energetyczne, budżet oraz lokalne warunki pogodowe. Zazwyczaj instalacje fotowoltaiczne o mocy kilku kilowatów tj. od 3 do 6 kWp zaspokajają potrzeby energetyczne typowej rodziny.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na moc paneli fotowoltaicznych?

Aby obliczyć zapotrzebowanie na moc paneli fotowoltaicznych, należy wziąć pod uwagę następujące kroki:

 1. Określenie średniego dziennego, miesięcznego oraz rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną w kilowatogodzinach (kWh).
 2. Określenie średniego rocznego nasłonecznienia w danej lokalizacji
 3. Zweryfikowanie, czy w miejscu którym planujesz wykonać montaż fotowoltaiki nie występują przeszkody, które mogłyby powodować zmniejszoną produkcję energii np. kominy, drzewa
 4. Obliczenie średniej mocy paneli, która jest potrzebna do produkcji średniej ilości energii elektrycznej wymaganej przez użytkownika.
 5. Zarezerwowanie marginesu bezpieczeństwa, aby upewnić się, że instalacja fotowoltaiczna jest w stanie pokryć potrzeby energetyczne w czasie słabszego nasłonecznienia – zazwyczaj przyjmuje się pomiędzy 20-25%.

Wiemy, że inwestycja w panele fotowoltaicznej jest długoterminowa. Zdecydowanie przez to zalecamy skonsultowanie się z wykwalifikowanym profesjonalnym instalatorem lub doradcą fotowoltaicznym, aby uzyskać dokładniejsze obliczenia i dobrać instalację dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Zapewni to uzyskanie najkrótszego możliwego okresu zwrotu z inwestycji, umożliwiając przy tym również maksymalizację efektywności energetycznej, oszczędności kosztów i innych korzyści.

Jaką moc fotowoltaiki wybrać?

Następnym krokiem jest tzw. przewymiarowanie, czyli uwzględnienie w planowaniu zasad rozliczania się z zakładem energetycznym. Działanie to jest unormowane prawnie i wynika z tego, że oddawanie energii do sieci w fotowoltaice (którego nie wykorzystamy na bieżąco) jest korzystne dla prosumentów. Możemy odebrać w ciągu roku od jego wyprodukowania. Dla mikroinstalacji o wielkości nieprzekraczającej 10 kWp możemy odebrać 80%, w przypadku większych instalacji domowych odbieramy jedynie 70%.

Jeżeli chce się dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej tak, żeby rachunki za energię elektryczną zmalały do kwot rzędu 17-50 zł miesięcznie sugerujemy przewymiarować instalację o 15-20% do obecnego zużycia prądu.

Warto też pamiętać, że uzyski z instalacji fotowoltaicznej są zależne m.in od kąta nachylenia dachu oraz położenia go względem południa. Warto też potencjalne straty wynikające z ułożenia budynku uwzględnić w doborze mocy fotowoltaiki.

Jaka instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2?

Wielkość instalacji fotowoltaicznej potrzebnej do zasilenia domu o powierzchni 150 m2 zależy od kilku czynników, takich jak:

 1. Średnie zapotrzebowanie na energię elektryczną – ile kilowatogodzin energii elektrycznej jest potrzebne na dobę.
 2. Nasłonecznienie w danej lokalizacji – ile światła słonecznego dociera do dachu.
 3. Wydajność paneli fotowoltaicznych – jak wiele energii słonecznej jest konwertowane na energię elektryczną.

Zazwyczaj instalacje fotowoltaiczne o mocy od 4 do 7 kWp zaspokajają potrzeby energetyczne typowej rodziny (tj. “2+2”), ale dokładne obliczenia powinny być wykonane przez specjalistę z zespołu JB Energia.

Jak dobrać magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej?

Rozwiązania magazynowania energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaicznej zyskują na popularności w naszym kraju. Jest to spowodowane przede wszystkim nieuchronnymi podwyżkami cen energii elektrycznej oraz widmem częstszych przerw w dostawie energii przez lokalnych operatorów sieci dystrybucji. Wprowadzone też od 15 grudnia 2022 roku dofinansowania do magazynów energii w kwocie do 16 000 zł z programu “Mój Prąd” również powoduje, że klienci indywidualni coraz częściej decydują się na montaż fotowoltaiki wraz z magazynem energii.

Aby dobrać magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej, należy wziąć pod uwagę następujące kroki:

 1. Określenie potrzeb energetycznych – ile energii jest potrzebne w różnych porach dnia i nocy.
 2. Określenie wielkości instalacji fotowoltaicznej i jej produkcji energii.
 3. Wybór odpowiedniej technologii magazynowania energii – na przykład baterii litowo-jonowych, baterii kwasowo-ołowiowych lub baterii słonecznych.
 4. Wybór odpowiedniej pojemności magazynu energii – im większa pojemność, tym więcej energii może być przechowywane, ale też koszt będzie wyższy.
 5. Określenie budżetu – cena magazynów energii jest zmienna i zależy od pojemności, technologii i producenta.

Aby uzyskać najdokładniejsze porady i upewnić się, że system magazynowania energii jest dokładnie dostosowany do potrzeb Twojej instalacji fotowoltaicznej, zdecydowanie zalecamy skonsultowanie się z profesjonalnym instalatorem lub doradcą fotowoltaicznym. Będą w stanie zapewnić specjalistyczną wiedzę i pomóc w maksymalnym wykorzystaniu konfiguracji systemu magazynowania energii.

Jeżeli masz wątpliwości, do wyboru odpowiedniej mocy Twojej instalacji fotowoltaicznej to zapraszamy do kontaktu!

  FAQ – Najczęściej zadawane pytania dotyczące tego, jak odpowiednio dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

  Dlaczego ważne jest dobranie właściwej mocy instalacji fotowoltaicznej?

  Dobór właściwej mocy instalacji fotowoltaicznej jest kluczowy dla efektywności i rentowności systemu. Zbyt mała moc oznacza niższą wytwarzaną energię, co skutkuje niższymi oszczędnościami. Natomiast zbyt duża moc to niepotrzebne koszty instalacji i marnotrawstwo energii.

  Jak określić potrzebną moc instalacji fotowoltaicznej dla mojego domu?

  Potrzebną moc instalacji fotowoltaicznej można określić na podstawie zużycia energii elektrycznej przez gospodarstwo domowe. Warto skonsultować się z fachowcem, aby uwzględnić wszystkie czynniki, takie jak nasłonecznienie, kierunek i nachylenie dachu, itp.

  Czy instalacja o większej mocy oznacza lepszą jakość?

  Niekoniecznie. Ważniejsze jest dobranie właściwej mocy, która będzie odpowiadać potrzebom gospodarstwa domowego i zapewnić jak największą efektywność i rentowność systemu. Wybór paneli fotowoltaicznych o wysokiej jakości i sprawności jest ważniejszy niż sam wybór mocy.

  Czy moc instalacji fotowoltaicznej może być zwiększona w przyszłości?

  Tak, moc instalacji fotowoltaicznej może być zwiększona w przyszłości poprzez dodanie dodatkowych paneli słonecznych lub wymianę istniejących na modele o większej mocy.

  Jakie są najlepsze sposoby na dobranie odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej?

  Najlepszym sposobem na dobranie odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej jest skonsultowanie się z profesjonalistą i uzyskanie dokładnych obliczeń na podstawie zapotrzebowania na energię elektryczną.


  Przeczytaj również:

  Maciej Spałek