Panele fotowoltaiczne mogą produkować prąd nawet w zimie. Chociaż nasłonecznienie jest zwykle mniejsze w zimie, niż w lecie, panele fotowoltaiczne nadal mogą produkować prąd dzięki światłu słonecznemu, które dociera do nich przez chmury. Oczywiście, produkcja prądu przez panele fotowoltaiczne będzie niższa w zimie niż w lecie, ale to nie znaczy, że nie będzie produkować prądu w ogóle. Ważne jest, aby zapewnić odpowiednią orientację i nachylenie paneli względem słońca, aby zwiększyć ich wydajność.

Efektywność instalacji fotowoltaicznej jest wartością zmienną (różniącą się na przestrzeni kolejnych miesięcy) zależną od bardzo wielu czynników. Aspekty wpływające na pracę instalacji fotowoltaicznej związane są m.in. z kątem padania promieni słonecznych, zacienieniem, temperaturą itd.

Spis treści:

Instalacja fotowoltaiczna – jak działa w zimie?

Działanie instalacji fotowoltaicznej uzależnione jest od warunków pogodowych. Do uzyskania optymalnych warunków wymagane jest odpowiednie nasłonecznienie, istotny wpływ posiada również temperatura paneli (zależna od właściwości przewodzących krzemu). Statystycznie uznaje się, że w przypadku modułów fotowoltaicznych wysokiej jakości podwyższenie temperatury o 1 stopień Celsjusza (powyżej 25 stopni Celsjusza) efektywność spada o około 0,3-0,4 % na każdy stopień. Zgodnie z kartami katalogowymi paneli fotowoltaicznych zakres temperatur, w których panele mogą działać wynosi aż od -40°C do +85°C. Ze względu na specyfikę pracy w wyższych temperaturach, panele montowane są z użyciem konstrukcji, których zadaniem jest podniesienie paneli o ok. 5- 10 cm względem dachu celem odpowiedniej wentylacji.Panele fotowoltaiczne zimą – co ma jeszcze wpływ na ich pracę?

W miesiącach zimowych ilość wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej energii elektrycznej jest mniejsza (w porównaniu z okresem letnim). Spowodowane jest to nie tylko krótszą ekspozycją na promieniowanie słoneczne w ciągu dnia, ale również niższym położeniem słońca względem ziemi. Potocznie mówiąc, słońce w zimie jest niżej a co za tym idzie potencjalne przeszkody w postaci drzew, kominów itd. w większym stopniu zasłaniają naszą instalację przed promieniowaniem. W okresie zimowych do utrudnień zaliczyć należy również śnieg zalegający na powierzchni paneli. W zależności od nachylenia paneli będzie to większy lub mniejszy problem. Generowane podczas pracy paneli fotowoltaicznych ciepło ma szansę roztopić śnieg, jednak należy pamiętać, że w przypadku obfitych opadów lub bardzo niskiej temperatury może być to nieskuteczna metoda oczyszczenia instalacji. Wówczas dobrym sposobem na pozbycie się śniegu może być jego delikatne usunięcie w sposób ręczny.   

W zimie produkcja energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej na pewno będzie niższa niż w przypadku miesięcy letnich. Niezależnie od tego, jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych się wybierze. Należy fakt ten uwzględnić i przy standardowej instalacji on- grid zapewnić nadwyżkę energetyczną latem, tak by w okresie od listopada do lutego/marca móc korzystać ze zgromadzonych zasobów i cieszyć się nadal niższymi rachunkami

Ile prądu produkuje fotowoltaika w zimie?

Trudno jest określić dokładnie, ile prądu daje fotowoltaika w zimie. Jest to zależne od wielu czynników, takich jak: miejsce instalacji, orientacja i nachylenie paneli, warunki pogodowe itp. Ogólnie rzecz biorąc, produkcja prądu przez panele fotowoltaiczne jest niższa w zimie niż w lecie, ponieważ nasłonecznienie jest mniejsze. Jednakże, jeśli panele są odpowiednio zorientowane i nachylone, mogą one nadal produkować znaczącą ilość prądu nawet w zimie. Ważne jest również, aby pamiętać, że wiele systemów fotowoltaicznych jest połączonych z siecią elektryczną. Oznacza to, że jeśli produkcja prądu przez panele jest niższa niż zapotrzebowanie na prąd, to brakującą ilość prądu można pobrać z sieci.

Czy mróz wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych?

Mróz może wpływać na wydajność paneli fotowoltaicznych, chociaż wpływ ten będzie zależał od wielu czynników. Są to przede wszystkim rodzaj paneli, ich usytuowanie i sposób instalacji. W przypadku niektórych rodzajów paneli fotowoltaicznych mróz może prowadzić do spadku wydajności. Zamarznięty śnieg lub lód mogą utrudniać przenikanie światła słonecznego do paneli. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem może być usunięcie śniegu lub lodu z paneli, aby zapewnić, że są one skutecznie nasłonecznione. Inne rodzaje paneli fotowoltaicznych, takie jak te wykonane z amorficznego krzemu, mogą mieć lepszą wydajność w niskich temperaturach. Mogą być one mniej wrażliwe na mróz. Ważne jest, aby skonsultować się z profesjonalistą lub producentem paneli, aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące tego, jak mróz może wpływać na wydajność paneli fotowoltaicznych w danym przypadku.

Czy odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Zależy to od warunków pogodowych i od tego, jak szybko śnieg topi się na panelach. W przypadku, gdy śnieg topi się szybko, nie ma potrzeby odśnieżania paneli. Jeśli jednak śnieg zalega na panelach przez dłuższy czas lub gdy jest bardzo gruby, może to prowadzić do obniżenia wydajności paneli fotowoltaicznych. Gruba warstwa lodu nawet może doprowadzić do uszkodzenia modułu. Pamiętaj jednak, aby nie uszkodzić paneli podczas odśnieżania i używać odpowiednich narzędzi, takich jak miękka szczotka lub specjalny odśnieżacz do paneli fotowoltaicznych. Ważne jest również, aby zachować ostrożność podczas odśnieżania, ponieważ panele fotowoltaiczne są delikatne i łatwo je uszkodzić.

Czy śnieg umyje panele fotowoltaiczne?

Śnieg ma również swoje zalety dla właścicieli paneli słonecznych. Gdy śnieg zsuwa się z modułów, może usunąć z nich brud bez konieczności ich mycia wiosną. Czystość paneli ma kluczowe znaczenie dla wydajnej produkcji energii. Na przykład w tym sezonie zimowym, dzięki pokrywie śnieżnej, panele były czyste i gotowe do wiosennej produktywności.

Podsumowując, śnieg gromadzący się na instalacjach fotowoltaicznych jest zwykle krótkotrwały i nie blokuje zbyt dużej ilości światła słonecznego. Jeśli chcesz usunąć śnieg, należy to zrobić ostrożnie tylko w nielicznych przypadkach, w których występują wyjątkowe okoliczności.

W czasie czytania artykułu pojawiły się u Ciebie jakieś pytania?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia

  Czy panele fotowoltaiczne produkują prąd w zimie?

  Panele fotowoltaiczne nadal mogą produkować prąd w zimie dzięki światłu słonecznemu, które dociera do nich przez chmury. Chociaż produkcja prądu przez panele fotowoltaiczne będzie niższa w zimie niż w lecie, to nie oznacza, że nie będą produkować prądu w ogóle.

  W jakim zakresie temperatur panele fotowoltaiczne mogą działać?

  Panele fotowoltaiczne mogą działać w zakresie temperatur od -40°C do +85°C.

  Czy panele fotowoltaiczne produkują mniej prądu zimą niż latem?

  Tak, panele fotowoltaiczne produkują mniej prądu zimą niż latem, ponieważ nasłonecznienie jest zwykle mniejsze w zimie.

  Co ma wpływ na efektywność instalacji fotowoltaicznej?

  Aspekty wpływające na pracę instalacji fotowoltaicznej związane są m.in. z kątem padania promieni słonecznych, zacienieniem, temperaturą itd.

  Czy orientacja i nachylenie paneli względem słońca ma wpływ na ich wydajność?

  Tak, orientacja i nachylenie paneli względem słońca ma duży wpływ na ich wydajność. Ważne jest, aby zapewnić odpowiednią orientację i nachylenie paneli, aby zwiększyć ich wydajność.


  Zobacz również inne wpisy na naszym blogu:

  Maciej Spałek