Efektywność instalacji fotowoltaicznej jest wartością zmienną (różniącą się na przestrzeni kolejnych miesięcy) zależną od bardzo wielu czynników. Aspekty wpływające na pracę instalacji fotowoltaicznej związane są m.in. z kątem padania promieni słonecznych, zacienieniem, temperaturą itd.

Instalacja fotowoltaiczna – jak działa w zimie?

Działanie instalacji fotowoltaicznej uzależnione jest od warunków pogodowych. Do uzyskania optymalnych warunków wymagane jest odpowiednie nasłonecznienie, istotny wpływ posiada również temperatura paneli (zależna od właściwości przewodzących krzemu). Statystycznie uznaje się, że w przypadku modułów fotowoltaicznych wysokiej jakości podwyższenie temperatury o 1 stopień Celsjusza (powyżej 25 stopni Celsjusza) efektywność spada o około 0,3-0,4 % na każdy stopień. Zgodnie z kartami katalogowymi paneli fotowoltaicznych zakres temperatur, w których panele mogą działać wynosi aż od -40°C do +85°C. Ze względu na specyfikę pracy w wyższych temperaturach, panele montowane są z użyciem konstrukcji, których zadaniem jest podniesienie paneli o ok. 5- 10 cm względem dachu celem odpowiedniej wentylacji.

Panele fotowoltaiczne zimą – co ma jeszcze wpływ na ich pracę?

W miesiącach zimowych ilość wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej energii elektrycznej jest mniejsza (w porównaniu z okresem letnim). Spowodowane jest to nie tylko krótszą ekspozycją na promieniowanie słoneczne w ciągu dnia, ale również niższym położeniem słońca względem ziemi. Potocznie mówiąc, słońce w zimie jest niżej a co za tym idzie potencjalne przeszkody w postaci drzew, kominów itd. w większym stopniu zasłaniają naszą instalację przed promieniowaniem. W okresie zimowych do utrudnień zaliczyć należy również śnieg zalegający na powierzchni paneli, W zależności od nachylenia paneli będzie to większy lub mniejszy problem. Generowane podczas pracy paneli fotowoltaicznych ciepło ma szansę roztopić śnieg, jednak należy pamiętać, że w przypadku obfitych opadów lub bardzo niskiej temperatury może być to nieskuteczna metoda oczyszczenia instalacji. Wówczas dobrym sposobem na pozbycie się śniegu może być jego delikatne usunięcie w sposób ręczny.   

W zimie produkcja energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej na pewno będzie niższa niż w przypadku miesięcy letnich. Niezależnie od tego, jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych się wybierze. Należy fakt ten uwzględnić i przy standardowej instalacji on- grid zapewnić nadwyżkę energetyczną latem, tak by w okresie od listopada do lutego/marca móc korzystać ze zgromadzonych zasobów i cieszyć się nadal niższymi rachunkami

W czasie czytania artykułu pojawiły się u Ciebie jakieś pytania?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia