Ceny prądu z roku na rok rosną, zarówno w Olkuszu, jak i w całej Polsce. Jest jednak sposób, by się od nich uniezależnić. To fotowoltaika, czyli technologia, dzięki której możliwe jest wytworzenie taniego prądu z promieniowania słonecznego. Jest wydajna, ekologiczna i opłacalna, ponieważ ogranicza wydatki na energię elektryczną pochodzącą z zakładu energetycznego niemal o 100%! Postaw na współpracę z JB Energia i zacznij oszczędzać już dziś!
Zanim zdecydujesz się na zamówienie fotowoltaiki w Olkuszu, przeczytaj poniższy tekst i przekonaj się, ze warto zainwestować w zbudowanie domowej elektrowni wykorzystującej odnawialne źródło energii, jakim jest słońce.
Widok dachów pokrytych prostokątnymi panelami przestał wzbudzać zdziwienie, tak samo jak moduły będące częścią latarni ulicznych, parkometrów czy nawet zabawek, dzięki czemu mogą one działać bez konieczności pobierania energii z sieci. Panele na dachach przystanków komunikacji publicznej oraz zintegrowane z ławkami pozwolą na naładowanie telefonu komórkowego. Z kolei te przy znakach drogowych umożliwiają ich podświetlenie, aby były bardziej widoczne. W końcu fotowoltaika zawitała także „pod strzechy”.
Co to jest i jak działa fotowoltaika w Olkuszu?
Fotowoltaika jest to technologia, dzięki której następuje przemiana energii słonecznej w elektryczną. Proces ten odbywa się przy użyciu ogniw fotowoltaicznych. Składają się one z warstw krzemu, które są pokryte specjalnymi warstwami materiałów, takich jak selen, tellur i inne. Gdy foton, czyli cząstka światła, uderza w ogniwo fotowoltaiczne, wywołuje reakcję chemiczną. Prowadzi to do wytworzenia prądu elektrycznego.
Fotowoltaika w Olkuszu jest coraz popularniejsza ze względu na jej ekologiczne i proste w użyciu cechy, a w dobie kryzysu energetycznego – na rosnące ceny prądu. Wiele osób i firm instaluje ogniwa fotowoltaiczne na swoich dachach lub w innych miejscach, aby produkować własną, odnawialną energię elektryczną.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna w Olkuszu?
Zasada działania instalacji jest następująca:
- na dachu albo na gruncie zamocowane są moduły (= panele), składające się z połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych;
- zadaniem ogniw jest przekształcanie docierających paneli promieni słonecznych w prąd stały (efekt fotowoltaiczny);
- prąd stały przekazywany jest do inwertera, zwanego falownikiem – tu zostaje przekształcony w prąd zmienny, czyli taki sam, jaki płynie w przewodach i dociera do gniazdek elektrycznych;
- licznik dwukierunkowy jest niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej – jego zadaniem jest pomiar przepływu prądu w dwóch kierunkach, czyli zlicza energię elektryczną wyprodukowaną przez panele i nadmiar oddawany do sieci, jak również energię pobieraną z sieci (jest on instalowany i podłączany przez zakład elektryczny);
instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci operatora – wyprodukowana przez nią energia, która nie zostanie zużyta na potrzeby użytkowników, trafia do sieci energetycznej (w okresie braku produkcji, na przykład w nocy, energia może być odebrana z sieci).
Jak dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznych?
Aby inwestycja w fotowoltaikę w Olkuszu była opłacalna, należy dobrać moc instalacji do potrzeb użytkowników. Od wielkości instalacji zależeć będzie okres zwrotu z inwestycji. Oto wskazówki, jak obliczyć moc krok po kroku.
- Znajdź faktury za energię z ostatnich 12 miesięcy i odczytaj roczne zużycie energii, na przykład 4500 kWh.
- Podstaw tę wartość do prostego wzoru:
Roczne zużycie energii (kWh) x 1,2 ÷ 1000 kWh* = optymalna moc instalacji fotowoltaicznej.
*szacowana średnia produkcja paneli słonecznych w Polsce, wg narzędzia PVGIS udostępnionego przez Komisję Europejską = 1000 kWh na 1 kW.
- Odczytaj wynik: 4500 kWh x 1,2 ÷ 1000 kWh = 5,4 kW.
- Pamiętaj, że uzyskany wynik ma jedynie charakter orientacyjny. Warto umówić się na spotkanie z profesjonalnym doradcą naszej firmy, który określi zapotrzebowanie na prąd i dobierze odpowiednią wielkość instalacji. Pod uwagę należy brać również ewentualne zwiększenie poboru energii w przyszłości, na przykład w związku z planami zakupu pompy ciepła czy klimatyzacji.
Pamiętaj, że w przypadku wyboru zbyt małej wielkości instalacji w stosunku do zużycia prądu, trzeba go będzie kupować od operatora sieci energetycznej. Z kolei zbyt duża instalacja to większy wydatek.
Fotowoltaika w Olkuszu z ekspertami z JB Energia – jak możemy Ci pomóc?
Firma JB Energia oferuje kompleksową pomoc przy realizacji inwestycji w fotowoltaikę w Olkuszu. Nasi specjaliści na miejscu weryfikują możliwości montażowe, a następnie, na podstawie rocznego zużycia energii, opracowują projekt instalacji. Zapewniają również fachowy montaż oraz odpowiednie zgłoszenie do zakładu energetycznego.
Pomagamy też uzyskać dofinansowanie na zakup paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu nasi klienci mogą obniżyć koszt inwestycji. Współpracujemy zarówno z właścicielami gospodarstw domowych oraz rolnych, jak i z przedsiębiorcami, którzy chcą postawić na zieloną energię.
Oferujemy moduły słoneczne polskich producentów, co znacznie skraca czas oczekiwania na dostawę komponentów oraz montaż. Zapraszamy do kontaktu. Przekonasz się, że ekologiczna fotowoltaika w Olkuszu to nie tylko oszczędności, ale i wkład w ochronę środowiska.
Wyślij zapytanie
Nasza firma oferuje usługi montażu fotowoltaiki na terenie miast:
Realizujemy montaż paneli fotowoltaicznych w tych rejonach:
Chwalimy się realizacjami zarówno w dużych i małych miastach Małopolski.
Realizacje na Śląsku stanowią dużą część wszystkich naszych realizacji!
Instalacja paneli fotowoltaicznych w świętokrzyskim.
Instalacja paneli fotowoltaicznych w województwie opolskim.
Instalacja paneli fotowoltaicznych w województwie podkarpackim.