Fotowoltaika Olkusz

Olkusz leży w województwie małopolskim, 40 kilometrów od Krakowa, 68 kilometrów od Bielska Białej, 110 kilometrów od Kielc i 120 kilometrów od Zakopanego. Bliskość do wielu znaczących ośrodków kulturalnych, turystycznych i gospodarczych, to duży atut dla mieszkańców. Właśnie z tego powodu ta miejsko-wiejska gmina uchodzi za jedną z najszczęśliwszych w całej Polsce. Poziom zadowolenia jest też ściśle skorelowany z wysoką ekspozycją na promienie słoneczne. Porównując nasłonecznienie w innych miastach Polski, zwraca ono uwagę rekordowa wartość dla niespełna 40-tysięcznego miasta. Poniżej zaprezentowano wyniki porównawcze danych wyjściowych dla fotowoltaiki w Olkuszu, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie, Białymstoku i Gdańsku.

Tabela. Średnie, dobowe nasłonecznienie w wybranych miastach Polski (Wh/m2/doba)

Wyszczególnienie

Gdańsk

Rzeszów

Łódź

Szczecin

Białystok

Olkusz

Średnie nasłonecznienie w lato

5280.67

5595.40

5542.60

5329.19

5430.51

5696.54

Średnie nasłonecznienie w zimie

66.16

196.02

142.73

85.90

99.33

204.83

Średnie nasłonecznienie w okresie jesienno-wiosennym

1929.36

2369.20

2240.04

2010.41

2086.61

2422.84

Źródło: Portal https://ongeo.pl

Jak te wyniki wpływają na uzyski z paneli PV w Olkuszu?

Zobacz nasze wybrane realizacje

Fotowoltaika w Olkuszu – optymalna stopa zwrotu

Rezultaty zaprezentowane w tabeli dowodzą, że ogniwa fotowoltaiczne w Olkuszu mają lepsze warunki do produkcji prądu, niż te zlokalizowane w innych regionach kraju. Dłuższa i intensywniejsza ekspozycja na słońce, to szansa na wyższe uzyski, a tym samym także pomnażanie oszczędności. Szacuje się, że elektrownia PV o mocy 5 kWp zamontowana w Szczecinie, będzie rocznie produkować nawet do 600 kWh mniej prądu, niż podobny zestaw dostępny na terenie Olkusza! O czym warto pamiętać, aby zoptymalizować swoją produkcję?

  • Wentylacja – fotowoltaika do poprawnego działania wymaga zapewnienia odpowiedniej wentylacji modułów PV. Zaleca się zachowanie co najmniej 10- centymetrowego odstępu między podłożem (np. dachem), a ramą paneli.
  • Moduły typu szkło-szkło – do systemów fotowoltaicznych posadowionych na gruncie, warto wybrać panele bifacjalne. Wysypanie przestrzeni pod konstrukcją białymi kamieniami, pozwala uzyskać wyższą sprawność dzięki promieniowaniu odbitemu.
  • Panele fotowoltaiczne typu Full-Black – klienci często poszukują modułów typu Full-Black, gdyż zapewniają one wyjątkowe doznania estetyczne. Warto jednak pamiętać, że z uwagi na swoje właściwości fizyczne, są to produkty szybciej nagrzewające się. Montując je koniecznie trzeba zadbać o właściwą wentylację.
  • Zadaszenie falowników – inwertery to urządzenia, które do poprawnego działania wymagają osiągnięcia odpowiedniego mikroklimatu otoczenia. Nie mogą być narażone ani na siarczyste mrozy, ani na długotrwałe i intensywne nasłonecznienie. Montując panele słoneczne z falownikiem na zewnątrz, trzeba zadbać o stosowne jego zadaszenie.

Instalacje fotowoltaiczne z magazynem energii w Olkuszu – jeszcze więcej korzyści dla klientów biznesowych

Firmy zlokalizowane w powiecie olkuskim szczególnie silnie doświadczają kryzysu energetycznego. Najpierw rosnące ceny praw do emisji dwutlenku węgla, później przerwane łańcuchy dostaw i wreszcie zbrojna napaść Rosji na Ukrainę – te wszystkie czynniki, w powiązaniu ze złym stanem infrastrukturalnym polskich sieci elektroenergetycznych, doprowadziły do drastycznych podwyżek taryf prądu. W wielu firmach ceny na umowach wzrosły o ponad 400%! W tej sytuacji nie może dziwić, że wielu z nich poszukuje efektywnego źródła gwarantującego niezależność energetyczną. Tym są własne instalacje fotowoltaiczne z magazynem energii w Olkuszu. Jakie są korzyści z takiego zestawu dla firmy?

  • maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii słonecznej,
  • zaawansowana niezależność energetyczna, wynikająca z możliwości odłożonej konsumpcji poprzez magazynowanie nadwyżki energii.
  • uniezależnienie się od nieuniknionych podwyżek cen prądu
  • opcja prowadzenia działalności w modelu wyspowym wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej,
  • brak przerw w dostawie prądu nawet w przypadku wystąpienia awarii sieci,
  • poprawa wizerunku ekologicznego marki (walory środowiskowe),
  • obniżenie śladu węglowego organizacji i produktu,
  • szybsza stopa zwrotu z inwestycji,

Fotowoltaika z magazynem energii to szansa na realny wzrost poziomu konkurencyjności na rynku.

Zobacz nasze wybrane realizacje instalacji fotowoltaicznych dla firm

Jak dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznych?

Aby inwestycja w fotowoltaikę w Olkuszu była opłacalna, należy dobrać moc instalacji do potrzeb użytkowników. Od wielkości instalacji zależeć będzie okres zwrotu z inwestycji. Oto wskazówki, jak obliczyć moc krok po kroku.

  1. Znajdź faktury za energię z ostatnich 12 miesięcy i odczytaj roczne zużycie energii, na przykład 4500 kWh.
  2. Podstaw tę wartość do prostego wzoru:

Roczne zużycie energii (kWh) x 1,2 ÷ 1000 kWh* = optymalna moc instalacji fotowoltaicznej.

*szacowana średnia produkcja paneli słonecznych w Polsce, wg narzędzia PVGIS udostępnionego przez Komisję Europejską = 1000 kWh na 1 kW.

  1. Odczytaj wynik: 4500 kWh x 1,2 ÷ 1000 kWh = 5,4 kW.
  2. Pamiętaj, że uzyskany wynik ma jedynie charakter orientacyjny. Warto umówić się na spotkanie z profesjonalnym doradcą naszej firmy, który określi zapotrzebowanie na prąd i dobierze odpowiednią wielkość instalacji. Pod uwagę należy brać również ewentualne zwiększenie poboru energii w przyszłości, na przykład w związku z planami zakupu pompy ciepła czy klimatyzacji.

Pamiętaj, że w przypadku wyboru zbyt małej wielkości instalacji w stosunku do zużycia prądu, trzeba go będzie kupować od operatora sieci energetycznej. Z kolei zbyt duża instalacja to większy wydatek.

Fotowoltaika w Olkuszu – gospodarstwa rolne

Montaż paneli fotowoltaicznych to dobre rozwiązanie także dla gospodarstw rolnych. Podobnie jak małe i średnie firmy mają one podpisane z zakładami energetycznymi umowy w oparciu o taryfy z grupy C, co skutkuje wyższymi cenami. Z raportu „Energia elektryczna w gospodarstwie” przeprowadzonego przez Martin & Jacob na zlecenie Banku BNP Paribas wynika, że w co trzecim gospodarstwie udział energii w kosztach produkcji mieści się w przedziale od 10 do 20%. Kolejne podwyżki tę partycypację jeszcze pogłębiają. Prąd w gospodarstwie rolnym potrzebny jest między innymi do:

  • oświetlenia,
  • ogrzewania,
  • zasilenia maszyn rolniczych i hodowlanych.

Alternatywą dla dostaw zakładu energetycznego są odnawialne źródła energii. Inwestycja w w montaż instalacji fotowoltaicznej w Olkuszu z magazynem energii pozwoli zminimalizować koszty, sprawi, że produkowana żywność będzie bardziej ekologiczna, wreszcie przyczyni się do ograniczenia ryzyka kolejnych podwyżek.

Instalacja paneli fotowoltaicznych w Olkuszu – zrealizuj z JB Energia!

Instalacje fotowoltaiczne powinny być przygotowane rzetelnie i na sprawdzonych komponentach. Tylko wtedy zapewniają długą żywotność, praktyczną bezawaryjność i bezpieczeństwo dla użytkownika. Firma JB Energia zrealizowała ponad tysiąc instalacji o różnej mocy. Znajdują się one w wielu miejscowościach południowej Polski, w tym także samej miejscowości Olkusz. Do budowy wykorzystuje materiały sprawdzonych producentów: SolarEdge, Bruk-Bet, LG, Longi i innych. Wszystkie są fizycznie nowe i posiadają długie gwarancje. JB Energia, działająca w branży OZE wykonuje fotowoltaikę w modelu kompleksowym. Nasi klienci mogą liczyć na kompleksowość działań:

  • darmowy audyt,
  • profesjonalne zaprojektowanie instalacji fotowoltaiczne na dachu i gruncie na najwyższym poziomie
  • szybką dostawę i montaż materiałów najwyższej jakości cechujących się dużą niezawodnością
  • zgłoszenie mikroinstalacji do Operatora Sieci Dystrybucyjnej,
  • oferujemy pomoc w uzyskaniu dofinansowania oraz dotacji
  • serwis,
  • rabaty na montaż oraz serwis pomp ciepła.

Zapraszamy do wypełnienia formularza oraz do tego, by skontaktować się z doradcami naszej firmy. Do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie. Nasz doradca w czasie bezpłatnego audytu:

  • wybierze najlepszą lokalizację dla systemu fotowoltaicznego
  • przeanalizuje rachunki za prąd oraz określi moc instalacji
  • dobierze komponenty od renomowanych producentów oraz sprawdzonych dostawców dających nawet 25 lat gwarancji na swoje komponenty
  • oszacuje średni koszt inwestycji oraz określi w przybliżeniu, kiedy zwróci się ta realizacja

Jeżeli jesteś zdecydowany na zakup fotowoltaiki, zadzwoń albo wyślij zapytanie.  Zapraszamy do współpracy. Uzyskaj bezpłatną wycenę już dziś i dołącz do grona naszych zadowolonych klientów z Olkusza już teraz.

Wyślij zapytanie




    FAQ - Często zadawane pytania dotyczące fotowoltaiki w powiecie olkuskim

    Ile wynosi gwarancja na moduły PV oferowane przez JB Energia?

    W ofercie JB Energia znajdują się moduły różnych modeli i marek. Każdy cechuje się różną długością pakietu gwarancyjnego na produkt i uzyski. Szczegóły są zawsze omawiane podczas darmowego audytu przed montażem fotowoltaiki.

    Jakie zabezpieczenia są stosowane przy montażu instalacji PV?

    Fotowoltaika włączona jest w sieć energetyczną obiektu. Z tego względu musi być odpowiednio zabezpieczona. Instalator ma do wyboru szereg urządzeń, które chronią użytkowników (system SolarEdge, wyłącznik przeciwpożarowy S-Box, wyłączniki nadprądowe, podstawy bezpiecznikowe z wkładką topikową). To, który ostatecznie zostanie zastosowany, zależy od wielu czynników, w tym wielkości instalacji, jej umiejscowienia czy zastosowanego falownika.

    Co to jest fotowoltaika z magazynem energii typu OFF-GRID? 

    Elektrownie typu OFF-GRID to systemy PV, które działają wyspowo, a więc bez połączenia z siecią elektroenergetyczną operatora. W tym modelu nadmiar niewykorzystanej energii elektrycznej pochodzącej z fotowoltaiki trafia do magazynu energii, który stanowi integralny element zestawu. Instalacje OFF-GRID stosuje się najczęściej w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci operatora, takich jak: domki letniskowe czy łodzie.

    Przy jakim napięciu włącza się inwerter od fotowoltaiki?

    W karcie katalogowej falowników zawarto informację o napięciu startowym. Zazwyczaj mieści się ono w przedziale 140-250 V. Jego wartość jest silnie skorelowana z wielkością inwertera (im mniejszy, tym niższa wartość napięcia startowego). Zazwyczaj praca systemu PV rozpoczyna się na kilkadziesiąt minut przed wschodem słońca.

    Realizujemy montaż paneli fotowoltaicznych w tych rejonach:

    Chwalimy się realizacjami zarówno w dużych i małych miastach Małopolski.

    Realizacje na Śląsku stanowią dużą część wszystkich naszych realizacji!

    Instalacja paneli fotowoltaicznych w świętokrzyskim.

    Instalacja paneli fotowoltaicznych w województwie opolskim.

    Instalacja paneli fotowoltaicznych w województwie podkarpackim.